Przejdź do treści
TATUAŻE
biecz 1914-1918
Dali
Haberek
Przejdź do stopki

Niesłychane losy wyjątkowego człowieka...

Treść

Franciszek Haberek - podpułkownik dyplomowany pilot lotnictwa Wojska Polskiego i Polskich Sił Powietrznych. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, zastępca dowódcy 6 Pułku Lotniczego we Lwowie.

Twórcy o wystawie:
Franciszek Haberek to niezwykła postać, warta wspomnienia i upamiętnienia w Bieczu. Wystawa będzie próbą przybliżenia szerszej publiczności biografii Franciszka Haberka – biografii w zarysie, gdyż jeszcze nie wszystkie fakty z jego życia są znane i wciąż wiele kwestii wymaga odkrycia i wyjaśnienia – jednakże informacje, które udało się zebrać dzięki połączonym siłom rodziny i profesjonalnych badaczy historii, pozwalają na przedstawienie słuchaczom fascynującej opowieści.

Franciszek Haberek był żołnierzem armii austro-węgierskiej, a po pierwszej wojnie światowej oficerem Wojska Polskiego. W ciągu swojej kariery był specjalistą od karabinów maszynowych, potem oficerem wojsk samochodowych a następnie został pilotem, dowódcą i sztabowcem. Brał czynny udział w działaniach Wojska Polskiego zmierzających do modernizacji lotnictwa. Pod pseudonimem Janusz Halny zagrał jako aktor w słynnym filmie Gwiaździsta Eskadra u boku gwiazdorskiej obsady, co uczyniło z Franciszka postać popularną w środowisku towarzyskim przedwojennego Lwowa. Franciszek Haberek był uczestnikiem drugiej wojny światowej, najpierw w kampanii 1939 r. w Polsce, skąd przedostał się do Rumunii, a następnie do Francji i Wielkiej Brytanii. Wstąpił do Królewskich Sił Powietrznych Zjednoczonego Królestwa.

Po wojnie osiadł w Anglii, tam też zmarł. Był człowiekiem z którego mogą być dumni nie tylko jego krewni, ale także mieszkańcy Biecza i okolic, gdyż Franciszek Haberek był jednym z nich. Warto zatem przybliżyć im niezwykłe losy niezwykłego człowieka jakim bez wątpienia był „Piękny Franio” – oficer, aktor, bieczanin.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wykład Mateusza Haberka, pracownika naukowego Muzeum Ziemi Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej (oddział Muzeum Narodowego w Lublinie).
____________________________________________

📅11 września (środa)
🕒17:00
Baszta Kowalska, Plac Marcina Kromera 1

 

📧Dojazd, parking, dostępność: a.wanczyk@muzeum.biecz.pl

40269