Przejdź do treści
2025plan
FERIE2025
RPG Maciej
biecz 1914-1918
Dali
Przejdź do stopki

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

Treść

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000862/U/D20160862Lj.pdf 

W ślad za ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606) instytucje prowadzące działalność artystyczną lub związaną z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich zobowiązane są wprowadzić Standardy Ochrony Małoletnich (SOM).

Kontakt ws. SOM: a.wanczyk@muzeum.biecz.pl

 

Standardy Ochrony Małoletnich
w
Muzeum Ziemi Bieckiej

Celem zapewnienia bezpiecznych i przyjaznych warunków korzystania z zasobów muzealnych oraz brania udziału w wydarzeniach organizowanych pod egidą Muzeum Ziemi Bieckiej, jednostka wprowadza Standardy Ochrony Małoletnich, omawiające zasady postępowania każdego pracownika Muzeum Ziemi Bieckiej bez względu na stanowisko i formę zatrudnienia. Niniejszy dokument dotyczy także stażystów, praktykantów i wolontariuszy oraz Osób zaangażowanych w działalność jednostki sezonowo i epizodycznie.

A
Zasady ogólne

1. Wszyscy pracownicy Muzeum Ziemi Bieckiej są zobowiązani do zapoznania się z ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich.

2. W celu lepszej ochrony, małoletni mają obowiązek przestrzegania ogólnych norm obowiązujących w Muzeum Ziemi Bieckiej oraz stosowania się do poleceń wydawanych przez personel.

3. Pełną odpowiedzialność za małoletnich podczas zwiedzania i korzystania z aktywności organizowanych przez Muzeum Ziemi Bieckiej ponoszą ich opiekunowie.

4. Zakłada się, że opiekunowie małoletnich zapoznali się z regulaminem obowiązującym we wszystkich oddziałach Muzeum Ziemi Bieckiej i przyjmują jego postanowienia.

B
Zachowania niedozwolone wobec małoletnich i między małoletnimi

1. Personel muzealny jest uwrażliwiony na przemoc rówieśniczą i zobowiązuje się podejmować niezwłoczne interwencje, jeśli zauważy niepokojące sytuacje i zachowania odbiegające od normy. W tym celu została opracowana karta interwencji, stanowiąca integralny element Standardów Ochrony Małoletnich.

2. Kadra muzealna kierując się etyką zawodu zobowiązuje się do prowadzenia profesjonalnej relacji z małoletnimi. Nie dopuszcza do sytuacji, w której osoba małoletnia jest upokarzana, poddawana presji grupy lub stawiana w niekorzystnym świetle.

3. Nie ma zgody na stosowanie agresji słownej, przemocy fizycznej, naruszanie nietykalności fizycznej oraz stwarzanie niebezpiecznych sytuacji na terenie muzeum.

4. Pracownicy unikają kontaktu fizycznego z małoletnimi, wyłączając niezbędny (tu np.: pomoc w założeniu odzieży wierzchniej na wyraźną prośbę osoby małoletniej).

C
Osoby małoletnie ze specjalnymi potrzebami

1. Zapisy zawarte w sekcji B niniejszych Standardów stosuje się także wobec osób małoletnich ze specjalnymi potrzebami z zastrzeżeniem uzyskania dodatkowych informacji od opiekuna grupy/osoby małoletniej.

D
Procedura interwencyjna

1. W przypadku stwierdzenia wystąpienia krzywdzenia lub posiadania informacji dotyczącej krzywdzenia małoletniego, personel Muzeum zobowiązany jest poinformować o zaistniałej sytuacji Koordynatora do spraw Standardów Ochrony Małoletnich - Aleksandry Wańczyk lub Dyrektora Muzeum Ziemi Bieckiej. Także Małoletni mają obowiązek przeciwstawiania się wszelkim przejawom brutalności, agresji, przemocy i wulgarności występujących na terenie muzeum.

2. Dokument usprawniający tryb reakcji w przypadku wystąpienia nieprawidłowości to Karta Interwencji, obowiązująca wraz z wprowadzeniem Standardów Ochrony Małoletnich.

DOKUMENT WEWNĘTRZNY: ZARZĄDZENIE NR 6/2024 Z DNIA 29 LIPCA 2024 ROKU

Pliki do pobrania

45793